3. You have two machines in the Owl Calculator Company\'s factory that produce a
ID: 3043707 • Letter: 3
Question
3. You have two machines in the Owl Calculator Company's factory that produce all of its output. Machine A produces 47.5% of the total factory output. You determine that 96% of Machine A's output is non-defective while 2% of Machine B's output is defective. For an actuarial student, the thought of a defective calculator is horrifying! All of the calculators are compiled into one bin and then packaged. A calculator is chosen at random for testing. Given that this calculator is not defective, what is the probability that it was manufactured by Machine A? If there are 10.000 calculators in the bin, how many are defective? (a) (b)Explanation / Answer
Answer:
a)
ND: Non defective
P( A)=0.475 P( B) = 0.525
P( ND/A) =0.96 P( ND/B) =0.98
P(ND) = P( A)*P( ND/A)+ P( B)*P( ND/B)
=0.475*0.96+0.525*0.98
=0.9705
P( A/ND) = P( A)*P( ND/A)/P(ND)
=0.475*0.96/0.9705
=0.469861
b)
P (D) = 1-P( ND) = 1-0.9705 = 0.0295
10000*0.0295 = 295
Number of defectives = 295
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.