Consider the following hypothesis test: H0: p 0.75 Ha: p < 0.75 A sample of 400
ID: 3045698 • Letter: C
Question
Consider the following hypothesis test:
H0: p 0.75
Ha: p < 0.75
A sample of 400 items was selected. Compute the p-value and state your conclusion for each of the following sample results. Use = .05.
Round your answers to four decimal places.
a. p = 0.62
p-value
Conclusion:
p-value Selectgreater than or equal to 0.05, rejectgreater than 0.05, do not rejectless than or equal to 0.05, rejectless than 0.05, rejectequal to 0.05, do not rejectnot equal to 0.05, do not rejectItem 2 H0
b. p = 0.73
p-value
Conclusion:
p-value Selectgreater than or equal to 0.05, rejectgreater than 0.05, do not rejectless than or equal to 0.05, rejectless than 0.05, rejectequal to 0.05, do not rejectnot equal to 0.05, do not rejectItem 4 H0
c. p = 0.7
p-value
Conclusion:
p-value Selectgreater than or equal to 0.05, rejectgreater than 0.05, do not rejectless than or equal to 0.05, rejectless than 0.05, rejectequal to 0.05, do not rejectnot equal to 0.05, do not rejectItem 6 H0
d. p = 0.77
p-value
Conclusion:
p-value Selectgreater than or equal to 0.05, rejectgreater than 0.05, do not rejectless than or equal to 0.05, rejectless than 0.05, rejectequal to 0.05, do not rejectnot equal to 0.05, do not rejectItem 8 H0
Explanation / Answer
Ans:
sample size,n=400
sampling distribution of sample proportions:
mean=p=0.75
standard error=sqrt(0.75*0.25/400=0.0217
left tailed test
a)
z=(0.62-0.75)/0.0217=-5.99
P(z<-5.99)=0
As,p-value<0.05,Reject H0
b)
z=(0.73-0.75)/0.0217=-0.92
p-value=P(z<-0.92)=0.1784
As,p-value>0.05,we Do not Reject H0.
c)
z=(0.7-0.75)/0.0217=-2.3
P(z<-2.3)=0.0107
As,p-value<0.05,we Reject H0.
d)
z=(0.77-0.75)/0.0217=0.92
p-value=P(z<0.92)=0.8216
As,p-value>0.05,we Do not reject H0.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.