What do you think is the ideal number of children for a family to have?\" A Gall
ID: 3048716 • Letter: W
Question
What do you think is the ideal number of children for a family to have?" A Gallup Poll asked this question of 1016 randomly chosen adults. Almost half (49%) thought two children was ideal.† We are supposing that the proportion of all adults who think that two children is ideal is p = 0.49.
What is the probability that a sample proportion p falls between 0.46 and 0.52 (that is, within ±3 percentage points of the true p) if the sample is an SRS of size n = 250? (Round your answer to four decimal places.)
What is the probability that a sample proportion p falls between 0.46 and 0.52 if the sample is an SRS of size n = 5000? (Round your answer to four decimal places.)
Explanation / Answer
p = 0.49, n = 250
SE = sqrt(p*(1-p)/n) = sqrt(0.49*0.51/250) = 0.0316
P(0.46 < pcap < 0.52)
= P((0.46 - 0.49)/0.0316 < z < (0.52 - 0.49)/0.0316)
= P(-0.9494 < z < 0.9494)
= P(z < 0.9494) - P(z < -0.9494)
= 0.8288 - 0.1712
= 0.6576
p = 0.49, n = 5000
SE = sqrt(p*(1-p)/n) = sqrt(0.49*0.51/5000) = 0.0071
P(0.46 < pcap < 0.52)
= P((0.46 - 0.49)/0.0071 < z < (0.52 - 0.49)/0.0071)
= P(-4.225 < z < 4.225)
= P(z < 4.225) - P(z < -4.225)
= 0.99998 - 0.000012
= 0.999976
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.