QUESTION 1 The winning team\'s soores in a sample of 7 high school basketball ga
ID: 3064457 • Letter: Q
Question
QUESTION 1 The winning team's soores in a sample of 7 high school basketball games O (10.36, 10.44) O(10.28, 10.52) O (10.31, 10.49) O (10.16, 10.64) QUESTION 2 A sample of 15 randomly solected students from a certain college has a grade point average of 2.86 with a standard deviation of 0.78. Assuming the population has a normal distribution use the sample data to construct a 90% con de ce interval for the population mean., of GPA's for all students at this college. (2.51, 3.21) (237, 3.56) (2.41, 3.42) (2.28, 3.66) QUESTION 3 A sociologist develops a test to measure attitudes about public transportation, and 27 randomly selected subjects are given the test Their mean score is 76.2and their standard deviation is 21.4. Use this data to 0642c 88.2 ct the 95% confidence interval for the mean score of all such subjects. 74.6Explanation / Answer
Please post 1 question per post.
sample size = 7, df = n-1=6
Average = 10.4
Stdev = .10
90% CI will have a 2tailed t at df = 6, t = 1.943
10.4 +/- 3.143*.10/sqrt(7)
= 10.28 to 10.52
Answer is B
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.