Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An archer shoots an arrow toward a 300-g target that is sliding in her direction

ID: 3108820 • Letter: A

Question

An archer shoots an arrow toward a 300-g target that is sliding in her direction at a speed of 2.30 m/s on a smooth, slippery surface. The 22.5-g arrow is shot with a speed of 37.5 m/s and passes through the target, which is stopped by the impact. What is the speed of the arrow after passing through the target? Gayle runs at a speed of 4.30 m/s and dives on a sled, initially at rest on the top of a frictionless snow-covered hill. After she has descended a vertical distance of 5.00 m, her brother, who is initially at rest, hops on her back and together they continue down the hill. What is their speed at the bottom of the hill if the total vertical drop is 15.0 m? Gayle's mass is 48.0 kg, the sled has a mass of 5.05 kg and her brother has a mass of 30.0 kg.

Explanation / Answer

ANSWER :-

15.

Using the law of conservation of momentum

:
22.5* 37.5 - 300* 2.30 = 22.5 * v

843.75 - 690 = 22.5 * v

153.75 = 22.5 * v

v = 153.75 /22.5

v = 6.83 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote