The probability that a person in the United States has type B* blood is 8%. Five
ID: 3129082 • Letter: T
Question
Explanation / Answer
probability of having a B group blood = 0.08
probability of not having a blood group b = 0.92
a) probability that all 5 have B blood group = 0.08^5 = 0.000003
b) probabaility that 0 have b blood = 0.92^5 = 0.6580
c) probability that at least 1 have b blood group = 1 - p(no one has b blood group) = 1 - 0.6590 = 0.3410
d) in this only option D is correct because the event A is completely unsual as the probability id almost equal to 0 in the rest cases the probability is there which shows its existence, hence option D is correct.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.