Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The probability that a person in the United States has type B blood is 7%. Five

ID: 3303778 • Letter: T

Question

The probability that a person in the United States has type B blood is 7%. Five unrelated people in the United States are selected at random Complete parts a through d). (a) Find the probability that all five have type B blood. The probability that all five have type B' blood is 0.000002 (Round to six decimal places as needed.) (b) Find the probability that none of the five have type B* blood. The probability that none of the five have type B* blood is 0.696 Round to three decimal places as needed.) (c) Find the probability that at least one of the five has type B blood. The probability that at least one of the five has type B* blood is 0.304 (Round to three decimal places as needed.) (d) Which of the events can be considered unusual? Explain. Select all that apply. yA. B. ° C. 0 D. The event in part (a) is unusual because its probability is less than or equal to 0.05. The event in part (c) is unusual because its probability is less than or equal to 005 None of these events are unusual The event in part (b) is unusual because its probability is less than or equal to 0.05

Explanation / Answer

Solution:- n = 5 and p = 0.07

a) (0.07)^5 = 0.00000168

= 0.000002 (rounded six decimals)

b) (0.93)^5 = 0.696

c) 1 - 0.696 = 0.304

d) option A.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote