At the Budweiser bottling facility in St. Louis, a technician is testing a bottl
ID: 3156184 • Letter: A
Question
At the Budweiser bottling facility in St. Louis, a technician is testing a bottle filling machine that is supposed to deliver 12 oz (355 milliliters) of beer. The technician dispenses 50 sample bottles of beer and determines the volume of each sample. The 50 samples have a mean volume of xbar = 398.3 ml with a standard deviation of 4.3 ml. The machine is out of calibration if the mean volume differs from 355 ml. The technician wants to use a 0.05 level of significance to test the vendor claim that the machine is properly calibrated.Explanation / Answer
the null hypothesis = H0= u = 355
the alternate hypothesis = ha= u>355
test static = (x-mean)/(standard deviation/sqrt(n))
= (398.3-355)/(4.3/sqrt(50))
= 71.54
as for the degree of freedom = 50-1 = 49
alpha = 0.05
the critical region = t>1.67
as t= 71.54>1.67
therefore we will reject the null hypothesis.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.