At t=0 a 2150kg rocketship in outer space fires the engine which exerts a force=
ID: 1428369 • Letter: A
Question
At t=0 a 2150kg rocketship in outer space fires the engine which exerts a force=At2, and F(1.25s)=781.25N in the x direction. Find the impulse J during the interval t=2.00s and t=3.5s At t=0 a 2150kg rocketship in outer space fires the engine which exerts a force=At2, and F(1.25s)=781.25N in the x direction. Find the impulse J during the interval t=2.00s and t=3.5s At t=0 a 2150kg rocketship in outer space fires the engine which exerts a force=At2, and F(1.25s)=781.25N in the x direction. Find the impulse J during the interval t=2.00s and t=3.5sExplanation / Answer
As given in question
F(1.25) = 781.25 N
At^2 = 781.25
In this t = 1.25 secs
so,
A = 500
The obvious complication here is that the force is not constant, but is changing with time. That is the clue that signifies that you are going to have to use calculus.
We are told that F = A t^2
Recall that impulse is defined as force * time
I = F * t = A t^2 * t = A t^3
To calculate the impulse over the time period from 2 to 3.5 seconds, of a varying force, we must integrate I with respect to time. So,
I = At^3 dt from t = 2 to t = 3.5
I = A [t^4/4] from t=2 to t=3.5
I = A [ (3.5)^4 / 4 - (2.0)^4 / 4] = 500 [37.52 - 4] = 500 * 33.52 = 16760 Ns
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.