No calculat into a calculator to get the final answer, do NOT simplify further o
ID: 3168056 • Letter: N
Question
No calculat into a calculator to get the final answer, do NOT simplify further ors are allowed. Once you get your answer to something that could be plugged 1) (3 points) Suppose that A and B are independent events, such that P(A) = 0.2 and P (B) = 0.4. What is the probability that both A and B happen? 2) (7 points) 1 in 5000 humans have a certain rare mutation. The test for detecting this mutation is accurate (ie, correct) 97% of the time. A person tests positive for the rare mutation. What is the probability that this person actually has the mutation? Hint: The test for detecting the mutation is correct 97% of the time. This means that if the person has the mutation, the test detects it 97% of the time, and if the person does not have the mutation, the test does not detect it 97% of the time (so the test falsely detects it 3% of the time)Explanation / Answer
(1) P(A and B)=P(A)P(B)=0.2*0.4
=0.8
(2) the test for detecting mutation is 97% correct that is
P(Mc)=0.97
given that A person has mutation means test is correct and it is also given that out of 5000 person only 1 has mutation so,
probability is=1/5000*0.97
=0.000194
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.