Consider the following hypothesis test: H0: = 18 Ha: 18 A sample of 48 provided
ID: 3173013 • Letter: C
Question
Consider the following hypothesis test: H0: = 18 Ha: 18 A sample of 48 provided a sample mean x = 17 and a sample standard deviation s = 4.8.
a. Compute the value of the test statistic (to three decimal places.)
b. Use the t distribution table (Table 2 in Appendix B) to compute a range for the p-value. (to two decimal places)
p-value is between _ is _
c. At = .05, what is your conclusion?
p-value is Selectgreater than or equal to 0.05, reject. greater than 0.05, do not reject. less than or equal to 0.05, do not reject. less than 0.05, reject. equal to 0.05, do not reject. or not equal to 0.05, do not reject. H0
d. What is the rejection rule using the critical value?
Reject H0 if t is Selectgreater than or equal to -2.012greater than 2.012less than or equal to -2.012less than -2.012equal to 2.012not equal to -2.012Item 5 or t is Selectgreater than or equal to 2.012greater than -2.012less than or equal to 2.012less than -2.012equal to 2.012not equal to -2.012
What is your conclusion?
t = ; Selectdo not rejectrejectItem H0
Explanation / Answer
Statistical software output for this is:
One sample T hypothesis test:
: Mean of population
H0 : = 18
HA : 18
Hypothesis test results:
0.1555
a) test statistic = -1.443
b) From above output, p value is coming as 0.1555. So,
Any option which contains this value would be the range of p - values. It should be between 0.1 and 0.2.
c) p - value greater than 0.05, do not reject.
d) Degrees of freedom = Reject Ho if t < -2.012 or t > 2.012
e) Do not reject Ho.
Mean Sample Mean Std. Err. DF T-Stat P-value 17 0.69282032 47 -1.44337570.1555
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.