A sample of final exam scores is normally distributed with a mean equal to 28 an
ID: 3206039 • Letter: A
Question
A sample of final exam scores is normally distributed with a mean equal to 28 and a variance equal to 25.
1. What percentage of scores are between 23 and 33? (Round your answer to two decimal places.)
2. What raw score is the cutoff for the top 10% of scores? (Round your answer to one decimal place.)
3. What is the proportion below 21? (Round your answer to four decimal places.)
4. What is the probability of a score less than 35? (Round your answer to four decimal places.)
Explanation / Answer
here mean =28 and sd=5
1. P(23<x<33)=P(23-28/5<z<33-28/5)=P(-1<z<1)=0.6827
2. P(X>x)=0.10
so z=1.282=x-28/5
hence x=34.41
3. P(x<21)=P(z<-1.4)=0.0808
4.P(x<35)=P(z<1.4)=0.9192
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.