A physical fitness association is including the mile run in its secondary-school
ID: 3267701 • Letter: A
Question
A physical fitness association is including the mile run in its secondary-school fitness test. The time for this event for boys in secondary school is known to possess a normal distribution with a mean of 450 seconds and standard deviation of 40 seconds. The fitness association wants to recognize the fastest 10% of the boys with certificates of recognition. a What time would the boys need to beat in order to earn a certificate of recognition from the fitness association? b. Between what times do we expect most (the middle 95%) of the boys to run the mile?Explanation / Answer
a) for fastest 10% ; critical z= -1.2816
therefore corresponding time =mean +z*std deviaiton =450-1.28*40= 398.7 seconds
b) for 95% CI ; z=-/+ 1.96
therefore corresponding values =mean -/+ z*std deviaiton =450 -/+ 1.96*40=371.6 ; 528.4
therefore the time should be between 371.6 seconds to 528.4 seconds
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.