A photon is emitted when a hydrogen atom undergoes a transition from the n = 7 s
ID: 1555651 • Letter: A
Question
A photon is emitted when a hydrogen atom undergoes a transition from the n = 7 state to the n = 4 state. (a) Calculate the energy of the emitted photon. Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the beginning (b) Calculate the wavelength of the emitted photon. Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the beginning (c) Calculate the frequency of the emitted photon. Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the beginningExplanation / Answer
n7 state = 13.6/49 = 0.278 eV
n4 state= 13.6/16 = 0.85 eV
a) energy of the emitted photon = E = n4 - n7 = 0.572 eV
b) wavelength of the emitted photon = 1240/0.572 = 2167.83 nm
c) frequency of the emitted photon = E/h = 0.572*1.6*10^-19/6.6*10^-34 = 1.3867*10^14 Hz
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.