Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Take a random sample 250 Calculate 95% confidence interval for variable Calculat

ID: 3276985 • Letter: T

Question

Take a random sample 250 Calculate 95% confidence interval for variable Calculate 90% confidence interval for variable Cases Valid Missing Total Years math teacher has 180 | 72.0% 701 28.0% 2501 100.0% taught high school math Descriptives Statistic | Std. Error 9.44 .8.18 Upper Bound10.70 8.71 Years math teacher hasMean 639 taught high school math 95% Confidence Interval for Mean 5% Trimmed Mean Median Variance Std. Deviation Minimum Maximum Lower Bound 73.510 8.574 Interquartile Range Skewness Kurtosis 31 30 10 1.309 721 181 360

Explanation / Answer

sOLqa

No of observations=180

missing values=70

mean of sample=9.44

median=7.00

mean>median

positively skewed

which can also be seen from skewness=1.309

sample standard deviation=8.574

95% confidence interval for population mean =8.18 to 10.70

mean-zcrit(samplestddev/sqrt(n),mean+zcrit(samplestddev/sqrt(n)

9.44-1.96(8.574/sqrt(180),9.44+1.96(8.574/sqrt(180)

8.187 ,10.693

90% confidence interval for population mean

z cri for 90%=1.645

mean-zcrit(samplestddev/sqrt(n),mean+zcrit(samplestddev/sqrt(n)

9.44-1.645(8.574/sqrt(180),9.44+1.645(8.574/sqrt(180)

8.38,10.5

as confidence level increases from 90 to 95 %, the width of interval increases.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote