Two percent (0. 02) of all individuals in a certain population are carriers of a
ID: 3295421 • Letter: T
Question
Two percent (0. 02) of all individuals in a certain population are carriers of a particular disease. A diagnostic test for this disease has a 97% detection rate for carriers and a 96% chance of not detecting the disease in non-carriers. Suppose an individual is selected at random from the population and tested for the disease. a) What is the probability that the selected individual is a carrier and tests negative? b) Given the individual is a non-carrier, what is the probability that the individual tests positive?Explanation / Answer
a) Probability that the selected individual is a carrier and tests negative
= Probability that the individual is a carrier * Probability that the individual is tested negative given that he is a carrier
= 0.02*(1- 0.97)
= 0.0006
Therefore 0.0006 is the required probability here.
b) Probability that the individual tests positive given that he is a non carrier
= 1 - Probability that the individual tests negative given he is a non carrier
= 1- 0.96
= 0.04
Therefore 0.04 is the required probability here.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.