A block of mass m = 3.60 kg is pushed a distance d = 6.10 m along a frictionless
ID: 3307612 • Letter: A
Question
A block of mass m = 3.60 kg is pushed a distance d = 6.10 m along a frictionless horizontal table by a constant applied force of magnitude F = 16.0 N directed at an angle = 30.0° below the horizontal as shown in the figure below.
A block of mass m = 3.60 kg is pushed a distance d = 6.10 m along a frictionless horizontal table by a constant applied force of magnitude F-16.0 N directed at an angle 30.0° below the horizontal as shown in the figure below. a) Determine the work done on the block by the applied force. (b) Determine the work done on the block by the normal force exerted by the table (c) Determine the work done on the block by the force of gravity d) Determine the work done by the net force on the block.Explanation / Answer
(a) The block is actually moving horizontally. Hence, the x component of force is necessary to use for the Work equation.
Work done = F Cos(30°) d = 16 Cos(30°) 6.1 = 84.52 J.
(b) The block is not moving up, so zero displacement.
Hence, work done = 0 J.
(c) The block is not moving down, so zero displacement.
Hence, work done = 0 J.
d) There is no frictionless force, so the applied force is the only one acting on it in the x direction.
Hence, the work done will be the same as that of a. Work done = 84.52 J.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.