An insurance company charges a 21 year old male a premium of $250 for a one year
ID: 3368266 • Letter: A
Question
An insurance company charges a 21 year old male a premium of $250 for a one year $100,000 life insurance policy. A 21 year old male has a 0.999 probability of living for a year.
A) From the perspective of a 21 year old male, what are the values of the 2 different outcomes?
B) What is the expected value for a 21 year old male who buys insurance?
C) What would be the cost of the insurance if the company just breaks even, instaed of making a profit?
D) Given that the expected value is negative (so the insurance company can make a profit), why should a 21-year-old male or anyone else purchase life insurance?
Explanation / Answer
a)value of surviving =-250
value of not surviving =100000-250=99750
b) expected value =100000*(1-0.999)-250=-150
c)
for breakeven cost of insuarance =100000*(1-0.999) =100
d)
even though probability of misfortune event is rare ; to safeguard risk associated with it one must insuarance,
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.