The annual demand for sugar at a local soft drink company is normally distribute
ID: 384950 • Letter: T
Question
The annual demand for sugar at a local soft drink company is normally distributed with a mean of 800 tons and a standard deviation of 25 tons. The sugar sells for $500 each ton, and the annual inventory holding cost rate is 10%. Ordering costs are $5 per order. The delivery time for sugar is 5 working days. Assume that there are 250 working days in a year.
1.Determine the optimal order quantity.
2.What size of safety stock should the company keep at a service-level of 90%?
3.Suppose they keep 8 extra tons in inventory as a safety stock. What is the service-level obtained?
4.Evaluate the fill rate( B beta )for a safety stock of 5 tons.
5.What is the expected number of units short per year?
6.Compare the level of safety stock for each policy a alpha=B beta=0.95.
Explanation / Answer
Annual demand, D = 800 tons
Daily demand, d = 800/250 = 3.2 ton
SD of daily demand, = 25/250 = 1.58
Ordering cost, S = $ 5
Holding cost, H = 500*10% = $ 50
Lead time, L = 5 days
1) Optimal order quantity = (2DS/H) = (2*800*5/50) = 12.65 tons
2) For 90% service level, z = NORMSINV(.90) = 1.28
Safety stock = zL = 1.28*1.58*5 = 4.53 tons
3) With 8 extra tons, safety stock = 4.53+8 = 12.53
z = 12.53/(1.585) = 3.55
Service level = NORMSDIST(3.55) = 0.9998 or 99.98 %
4) For safety stock of 5 tons, z = 5/(1.585) = 1.415
Corresponding value of L(z) = .0355
Fill rate = 1 - L(z)*/d = 0.9825 or 98.25 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.