A car of mass M = 900 k g traveling at 50.0 k m / h o u r enters a banked turn c
ID: 3899577 • Letter: A
Question
A car of mass M = 900kg traveling at 50.0km/hourenters a banked turn covered with ice. The road is banked at an angle ?, and there is no friction between the road and the car's tires. (Figure 1) . Use g = 9.80m/s2 throughout this problem. Radius = 54.1m if theta is equal to 20 degrees.
Now, suppose that the curve is level (?=0) and that the ice has melted, so that there is a coefficient of static friction ? between the road and the car's tires.(Figure 2) What is ?min, the minimum value of the coefficient of static friction between the tires and the road required to prevent the car from slipping? Assume that the car's speed is still 50.0km/hour and that the radius of the curve is given by the value you found for r in Part A. Express your answer numerically.
Explanation / Answer
r = V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.