Consider a process consisting of three resources. Assume there exists unlimited
ID: 398169 • Letter: C
Question
Consider a process consisting of three resources. Assume there exists unlimited demand for the product. 1. Resource 1 has a processing time of 6 minutes per unit 2. Resource 2 has a processing time of 3 minutes per unit. 3. Resource 3 has a processing time of 5 minutes per unit. All three resources are staffed by one worker and each worker gets paid $ 14 per hour. Use two decimals where applicable. a. What is the cost of direct labor? dollars per unit b. What is the labor content? 14 minutes per unit c. How much idle time does the worker at resource 3 have per unit? minutes per unit d. What is the average labor utilization? percent e. Assuming the demand rate is 21 units per hour, what is the takt minutes per unit time? Assuming the demand rate is 21 units per hour, what is the target manpower?Explanation / Answer
3 workers
worker
time
R1
6
R2
3
R3
5
Because cycle time = 6 mins
Therefore, idle time of Resource 3 per unit = 6-5= 1mins
Therefore, idle time for R2= 6-3= 3 mins
Total idle time = 3 mins + 1 mins = 4 mins
Now, average labour utilisation= 14/(14+4)=14/18= 0.7777, 77.77%
Because, 1 unit takes= 6 mins =6/60 hours= 1/10 hours
i.e, 10 unit per hour
Direct labour cost per unit = $14*3/10 =$4.2 per unit
Therefore, TAKT time= 60/21= 2.85 mins per unit
worker
time
R1
6
R2
3
R3
5
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.