QUESTION # 2 A manufacturing plant has reached full capacity. The company must b
ID: 399635 • Letter: Q
Question
QUESTION # 2 A manufacturing plant has reached full capacity. The company must build a second plant cither small or large - at a nearby location. The demand is likely to be high or low. The probability of low demand is 0.3. If demand is low, the large plant has a present value of $5 million and the small plant, S8 million. If demand is high, the large plant pays off with a present value of $18 million and the small plantwith a present value of only $10 million. However, the small plant can be expanded later if demand proves to be high, for a present value of $14 million. Draw a decision tree for this problem. [12% ] What should management do to achieve the highest expected payoff? [496] a. b.Explanation / Answer
Answer
Probability of low demand - 0.3
Present value of large plant - $5 million
Based on probabilistic demand, the value = $5 × 0.3 = $1.5 million
Similarly for small plant, the value = 0.3 × $8 million = $2.4 million
Probability of high demand - 0.7
Value for large plant in case of high demand is 0.7 × $18 million = $12.6 million
Similarly, value for small plant = 0.7 × $10 million = $7 million
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.