Given the following manufacturing precedence relationships, compute the cycle ti
ID: 442640 • Letter: G
Question
Given the following manufacturing precedence relationships, compute the cycle time per day and the minimum number of workstations assuming eight working hours a day and 400 products need to be produced per day.
TASK DESCRIPTION TASK TIME PRECEDING TASK
A Punching 30 seconds
B Bending 20 seconds A
C Combining 30 seconds B
D Painting 40 seconds C
E Polishing 60 seconds D
--------------
180 seconds
Explanation / Answer
Cycle time per day=Total Production time available/Desired unit of output
Cycle time per day=8*60*60sec/400=72sec
Minimum number of workstation required=Total Task time/Cycle time
Minimum number of workstation required=180/72=2.5
Since we can’t have half workstation, Minimum workstation required=3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.