Consider a process with a target at 4.5mm and an estimated standard deviation of
ID: 451937 • Letter: C
Question
Consider a process with a target at 4.5mm and an estimated standard deviation of 0.4mm. You decide to monitor this process with an exponentially weighted moving average control chart with L = 2.962 and lambda = 0.2. Calculate the steady-state control limits. [6] What is the in-control average run length of this control chart? [2] What is the out-of-control average run length of this control chart for detecting a mean shift of 0.6mm? [2] What is the purpose of a Fast Initial Response feature (a.k.a. Headstart) for a CUSUM or EWMA control chart? [5]Explanation / Answer
0 = 4.5 mm
= 0.4 mm
L = 2.962
= 0.2
Steady State Control Limits
UCL = 0 + L ( / (2- )) = 4.5 + 2.962*0.4*(0.2/(2-0.2)1/2 = 4.895
LCL = 0 - L ( / (2- )n) = 4.5 – 2.962*0.4*(0.2/(2-0.2))1/2 = 4.105
In-Control Average Run Length
ARL = 1/
Out-of-Control Average Run Length for detecting a mean shift of 0.6 mm
ARL = 1 / (1-)
Purpose of Fast Initial Response
If a shift occurred at the beginning, Fast Initial Response can detect the shift more quickly to decrease ARL. If in control at the beginning, CUSUM will quickly drop to zero, there will be little effect on the performance.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.