What is the density of liquid if radius of capillary filled with this liquid is
ID: 477676 • Letter: W
Question
What is the density of liquid if radius of capillary filled with this liquid is equal 1 mm, the liquid elevation in the capillary is 25 mm, the surface tension is 60.3 mN/m, the cos theta is equal 1. The volatile liquids exhibit (more than one true answer possible): strong intermolecular attraction forces weak intermolecular attraction forces low boiling point; high boiling point Partition coefficient between ether and water for some medicine is equal 14.1. At the beginning of experiment the water layer contains 1.5 times 10^3 mol L^-1 of medicine. What is the concentration of this solute in organic layer at equilibrium?Explanation / Answer
6) We know that surface Tension T = dgrh/2cos where d = density of the liquid
d = 2Tcos/grh
Given that Surface tension T = 60.3 mN/m = 60.3 x 10-3 N/m
radius r = 1 mm = 0.001 m
height of liquid h = 25 mm = 0.025 m
cos = 1
acceleration due to gravity g = 9.8 m/s2
density of the liquid , d = ?
Hence,
density of the liquid , d = 2Tcos/grh
= 2 x 60.3 x 10-3 N/m x 1 / [ 9.8 m/s2 x 0.001 m x 0.025 m]
= 492 kg/m3
= 0.492 g/cm3
Therefore,
density of the liquid = 0.492 g/cm3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.