Chemistry help 3 problems please complete them all if you can very important and
ID: 478283 • Letter: C
Question
Chemistry help 3 problems please complete them all if you can very important and got them wrong a few times already thank you so much.
1)A gas mixture is made by combining 6.9 g each of Ar, Ne, and an unknown diatomic gas. At STP, the mixture occupies a volume of 16.36 L.
What is the molar mass of the unknown gas?
_____g/mol
Identify the unknown gas.
is it O2 , N2 , F2, Cl2 or H2
Explanation / Answer
1.
1 mole of any gas at STP occupies 22.4 L
Hence 22.4 L are there in 1 mole of any gas
16.36 L are there in 16.36/22.4 moles of gas. Hence moles of gas mixture = 0.73
Moles of Argon in the samples = 6.9/(molar mass of Argon)= 6.9/40 = 0.1725, moles of Ne= 6.9/20= 0.345
Moles of gas mixture = moles of Ar+ moles of Ne+ moles of third component.
Moles of third component= 0.73-0.1725-0.345 =0.2125 mole
Molar mass of unknown diatomic gas = 6.9/0.2125 =32. The gas is O2.
2.
Molar mass of BaCl2= 208 and molar mass of water = 18
Molar mass of BaCl2.2H2O= 208+36= 244 g/mole
Moles of BaCl2.2H2O in 3.8 gm = 3.8/244 =0.0156
BaCl2.2H2O -------à BaCl2 +2H2O
1 mole of BaCl2 upon heating gives 2 moles of water
0.0156 moles of BaCl2 when heated gives 2*0.0156 = 0.0312 moles of water.
Hence n= 0.0312, T= 100+273=373K, P= 1atm. R=0.0821L.atm/mole.K
From gas law PV= nRT, V= nRT/P= 0.0312*0.0821*373/1 L=0.699 L
3.
From the combustion reaction. 2C8H18+25O2--à16CO2 +18H2O
2 moles of C8H18 gives 16 moles of CO2
522 moles gives 522*16/2 = 522*8= 4176 moles of CO2
Hence n= 4176, T= 14+273= 287 K, T= 0.995, P= 0.995 atm , R= 0.0821L.atm/mole.K
V= nRT/P= 4176*0.0821* 287/0.995=98892 L
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.