Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A signal is seen at 600 Hz from the TMS signal in an NMR spectrometer with a 300

ID: 479868 • Letter: A

Question

A signal is seen at 600 Hz from the TMS signal in an NMR spectrometer with a 300-MHz operating frequency.

What is the chemical shift of the signal?

What is its chemical shift in an instrument operating at 500 MHz?

PROBLEM 8 A signal is seen at 600 Hz from the TMS signal in an NMR spectrometer with a 300-MHz operating frequency a. What is the chemical shift of the signal? b. What is its chemical shift in an instrument operating at 500 MHz? c. How many hertz from the TMS signal is the signal in a 500-MHz spectrometer?

Explanation / Answer

a.

`Chemical shift = distance downfield from TMS / oprating frequency

Chemical shift = 600 Hz / 300 MHz ---------(1)

Chemical shift = 2 ppm

b.

if applied oprating frequency is 500 Mz, then

from eq (1):

Distance downfield from TMS = chemical shift x applied oprating frequency

Distance downfield from TMS = 2 x 500

Distance downfield from TMS = 1000 Hz

Now, chemical shift = 1000 Hz / 500 MHz

chemical shift = 2 ppm (there is no and should not change the ppm value)

c. Distance downfield from TMS = 2 x 500

= 1000 Hz (as calculated in section b)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote