chemistry problem*** show how to get to the final answer of 4.47×10^8 mol sb ple
ID: 486043 • Letter: C
Question
chemistry problem***
show how to get to the final answer of 4.47×10^8 mol sb please
Explanation / Answer
Sb2S3 + 3 Fe -------------> 3 FeS + 2 Sb
mass of antimony = 6.00 x 10^4 tons
1 ton = 907185 g
6 x 10^4 tons = 5.443 x 10^10 g
molar mass of Sb = 121.7 g/mol
moles = mass / molar mass
= 5.443 x 10^10 / 121.7
= 4.47 x 10^8 mol Sb
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.