As with any problem, see whether the context van help ate your answer. Here we d
ID: 489513 • Letter: A
Question
As with any problem, see whether the context van help ate your answer. Here we determined the mass of a substance used to bag. Using this problem context, we would expect the amount of many kilograms; otherwise, it wouldn't fit in a steering wheel. Also, some minuscule amount (1 mol of gas will occupy a volume of because the air bag has a large to fill (75.0 L in this case). How many liters of chlorine gas. Cl_2, can be obtained at 40 degree C and 787 mmHg from 9.41 g of hydrogen chloride. HC1. according to the following equation?Explanation / Answer
2KMnO4 + 6HCl --------------> MnCl2 + 2KCl + 8H2O + 5Cl2
6 moles of HCl react with KMnO4 to gives 5 moles of Cl2
6*36.5g of HCl react with KMnO4 to gives 5moles of Cl2
9.41g of HCl react with KMnO4 to gives = 5*9.41/6*36.5 = 0.215moles ofCl2
PV = nRT
P = 787/760 = 1.035atms
n = 0.215 moles
T = 40+ 273 = 313K
V = nRT/P
= 0.215*0.0821*313/1.035 = 5.34L
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.