A 5-carat diamond has a mass of 1,000 g. I the gemstone displaces a liquid from
ID: 490742 • Letter: A
Question
A 5-carat diamond has a mass of 1,000 g. I the gemstone displaces a liquid from 1.00 mL to 1.30 mL in a glass burette, what is the density of the diamond? Aluminum foil is often incorrectly referred to as tin foil; however, tin metal is much denser, 7.28 g/cm^3. Find the thickness of a sheet of tin that measures 10.0 cm by 10.0 cm and has a mass of 1.091 g. A thin lead apron is used in dental officers to protect patients from harmful X rays. If the sheet measures 75.0 cm by 55.0 cm by 0.10 cm, and the density of lead is 11.3 g/cm^3, what is the mass of the apron in grams? (optional) If the specific gravity of E85 gasohol is 0.801, what is the mass of 1.00 gallon of the E85 fuel. (Given: 1 gallon = 3.785 liters.)Explanation / Answer
3)
mass of diamond = 1.000g
volume = 1.30 - 1 = 0.30 ml
density = mass / volume
= 1 / 0.3
= 3.33 g/ml
density of diamond = 3.33 g/ml
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.