5.1 Problem numbers in red indicate that the solution to the problem is given in
ID: 510528 • Letter: 5
Question
5.1
Explanation / Answer
1. Use the entropy values in the table.
S° = S° product - S° reactant
S° = [ (209.2 J/mol k) + 6(205.2 J/mol k) ] - [ 6(213.8 J/mol K) + 6(70.0 J/mol K) ]
S° = -262.4 J/mol.K
2. use the enthalpy value from table :
H° = H° product - H° reactant
H° = [(-1273.1 KJ/mol) + 6(0.0 ) ] - [ 6(-393.5 Kj/mol) + 6(-285.8 KJ/mol) ]
H° = 2802.7 KJ/mol
3. Go = H° - TS°
S° surrounding = -H°/T = -q/T
S°total = S° surr + S°sys
G° at 298 K
G° = 2802700 J/mol - 298 K (-262.4 J/mol k)
G° = 2880895.2 J/mol
G° at 310 K
G° = 2802700 J/mol - 310 K (-262.4 J/mol k)
G° = 2884044 J/mol
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.