A mixture contains 58.50 % BaCl2 and 41.50 % Na3PO4 by weight. When dissolved in
ID: 514909 • Letter: A
Question
A mixture contains 58.50 % BaCl2 and 41.50 % Na3PO4 by weight. When dissolved in water, the following double displacement reaction forms the barium phosphate precipitate. If you start with 6.00 grams of the mixture, how many grams of barium phosphate precipitate should form? 3 BaCl2 (aq) + 2 Na3PO4 (aq) --> 6 NaCl (aq) + Ba3(PO4)2 (s) Use the following molar masses: BaCl2 = 208.23 g/mol Na3PO4 = 163.91 g/mol NaCl = 58.44 g/mol Ba3(PO4)2 = 601.93 g/mol Enter your answer in grams, rounded to 3 significant figures. Do not include units.
Explanation / Answer
From the data
mass of BaCl2 = 6.0x 58.5/100 = 3.51 g
and thus mass of sodium phosphate = 2.49 g
the reaction is
3BaCl2 + 2Na3PO4 --------> 6NaCl + Ba3(PO4)2
3.51/208.33 2.49/163.91
= 0.01684 =0.01519
To know the limiting reagent find the ratio BacL2 (0.01684/3=0.005616) and Na3PO4 (0.01519/2=0.007595)
Since tha ratio of BaCl2 is less BaCl2 is the limiting reagent
Thus the product is calculated from limiting reagent which is consumed completely during the reaction.
Thus 3 moles (3x208.23g/mol) of Bacl2 forms one mole (601.93g/mol) of ba3(PO4)2
3.51 g of BaCl2 can form = 3.51 x601.93/3x208.23
= 3.3821 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.