Given a 5.0 g sample of vinegar having a mass percentage of acetic acid equal to
ID: 515876 • Letter: G
Question
Given a 5.0 g sample of vinegar having a mass percentage of acetic acid equal to 9.1 (m/m) calculate what volume of NaOH solution of molarity 0.82 M will be necessary to titrate this vinegar sample. A) 8.96 mL B) 9.2 mL C) 9.245 mL D) 0.108 mL E) 9.0 mL Which of the following is true of a buffered solution? A) Any OH ions added will react with a weak acid already in solution. B) The solution will not its pH very much even if a concentrated acid is added. C) The solution will not change its pH very much even if a strong base is added. E) all of the above Which of following makes a buffer when added a solution of ammonium chloride? A) HCl B) NH_4Cl C) NH_3 D) CH_3COOH E) CH_3COONaExplanation / Answer
(7)
Mass percentage of acetic acid sample = 9.1 %
It means that 100 g. of sample contains 91. g. of acetic acid
then, 5.0 g. of sample contains 5.0 * 9.1 / 100 = 0.455 g. of acetic acid
Moles of acetic acid = mass / molar mass = 0.455 / 60 = 0.00758 mol
CH3COOH (aq.) + NaOH (aq.) ------------> CH3COONa (aq.) + H2O (l)
SO, 1 mol of acetic acid needs 1 mol of NaOH
then, 0.00758 mol of acetic acid needs 0.00758 mol of NaOH
Therfore,
Volume of NaOH needed = 0.00758 * 1000 / 0.82 = 9.24 mL
So, (C)
(8)
(E) All the statements are correct regarding a buffer solution
(9)
(C) NH3
It is a basic buffer of weak base, NH3, and its salt with strong acid, NH4Cl
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.