a mixture of the API containing 75 wt% water is fed to an atomizer in a dryer wh
ID: 519555 • Letter: A
Question
a mixture of the API containing 75 wt% water is fed to an atomizer in a dryer where it is brought into contact with hot air that enters the dryer at 220 C and 6.0 bar. All of the water is evaporated . The outlet gas contains 0.81 mole% water and leaves the dryer chamber at 80 C and 1.0atm absolute with the flow rate of 513.6 m3/h. Calculate the production rate of the powdered API and the volumetric flow rate of inlet air e-Phase Systems (a) Use the ideal gas equation of state to prove that the theoretical draft is given by the expression PaLg (Mi DON/m2) 2% O2, and 80% N2 on a day when barometric pressure is 755 mm Hg and the outside temperature is 294 K. Calculate the theoretical draft (cm H20) induced in the furnace. 5.40. A spray-drying operation similar to that described in Problem 5.23 is used by the pharmaceutical industry. Acetaminophen is an active pharmaceutical ingredient (APD that can be produced in powdered form by spray drying. A mixture of the API containing 75wt% water is fed to an atomizerin a dryer where it is brought into contact with hot air that enters the dryer at 220°C and 6.0 bar. Allofthe water is evaporated. The outlet gas contains 0.81 mole% water and leaves the dryer chamber at 80 c and 1.0 atm absolute with a flow rate of 513.6 m3/h. Calculate the production rate of powdere API and the volumetric flow rate of inlet air. 5.41. Phosgene colorless gas that was used as an agent of chemical warfare in World War has the odor of new-mown hay is a good if you know the smell of hay) an Pete Brouillette, an innovative chemical engineering student, came up with what he believed was effective new process that utilized phosgene as a starting material. He immediately set up a reactor and a system for analyzing the reaction mixture with a gas chromatograph. To chromatograph (i.e., to determine its response to a known evacuated a quantity of nhorn heExplanation / Answer
Gas flow rate at the outlet= 513.6 m3/hr=513.6*1000 L/hr, T= 80 deg.c= 80+273=353K , P= 1atm
From gas law , PV=nRT, n= no of moles of outlet gas = PV/RT= 1*513.6*1000/(0.0821*353) =17722moles/hr
The outlet gas contains 0.81 mole% water. This correspond to 17722*0.81/100 =143.5moles/hr
Mass of water= moles* molar mass= 143.5*18=2583 gm/hr
But inlet API and water contains 75% water. Let the feed flow rate be F.
F*0.75=2583, F= 2583/0.75=3444 gm/hr, Flow rate of powdered feed= 3444*0.25=861 gm/hr
Moles of dry air at the outlet is 100-0.81=99.19%
Dry air flow rate at the exit = 17722-143.5=17578.5 moles/hr
From gas law PV=nRT, at the inlet, V= nRT/P= 17578.5*0.0821*(220+273)/ (6*0.989atm)=119901.4 L/hr =119.90m3/hr
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.