A reaction A (aq) + B (aq) C (aq) has a standard free-energy change of -3.05 kJ/
ID: 525204 • Letter: A
Question
A reaction A (aq) + B (aq) C (aq) has a standard free-energy change of -3.05 kJ/mol at 25 degree C. What are the concentrations of A, B, and C at equilibrium if, at the beginning of the reaction, their concentrations are 0.30 M, 0.40 M, and 0 M, respectively? [A] = [B] = [C] = How would your answers above change if the reaction had a standard free-energy change of +3.05 kJ/mol? There would be no change to the answers. There would be more A and B but less C. There would be less A and B but more C. All concentrations would be higher. All concentrations would be lower.Explanation / Answer
ln Keq = -(Delta g)/RT
Delta g = 3050 j/mol
R = 8.31j/k/mol
T = 298k
Solving keq = 3.42
Keq = [ C ] / [A][B]
3.42 = [C] /[A][B]
Use ice diagram to figured out for
[C] =x
[ A] =0.3-x
[B] =0.2-x
3.42= x/(0.3-x)(0.2-x)
3.42(0.06-0.5x+x^ 2)-x=0
3.42x^2 -2.71x+0.205 = 0
X= 0.0846
[C] = 0.0846
[A] =0.3-0.0846 =0.215
[B] =0.2 - 0.0846 =0.1154
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.