How many moles of oxygen are to fully react with 100 kg of lead sulfide? a. 0.62
ID: 530249 • Letter: H
Question
How many moles of oxygen are to fully react with 100 kg of lead sulfide? a. 0.6268 moles b. 278.6 moles c. 626.8 moles d. 6268 moles How many kilograms of sulfur dioxide arc made for every 100 kg of lead sulfide that reacts if the yield is 68%? a, 18 kg b, 27 kg c, 39 kg d. 108 kg Based on the phase diagram shown below, which of the following statements are correct? I. Sublimation occurs at a point in the transformation that falls along a straight line from point A to point F. II. C and E represent points where the gas and liquid phases are in equilibrium. III. Delta H_vap can be measured at point B. IV. Molecules at a point D have a greater average kinetic energy than those at point F. V. At point E, all three phases exist. a. II, V b. I III, IV c. I II III d II, IV, V e. I II, IVExplanation / Answer
Reaction for lead sulfide with oxygen to produce lead sulfide is
PbS + O2 -----> Pb + SO2
1 mole 1 mole 1 mole 1 mole
Molar mass of SO2 = 64 g/mol
Molar mass of PbS = 239.3 g/mol
Molar mass of O2 = 32 g/mol
Given
Mass of SO2 = 200 million tonnes = 200 * 106 tonnes = 200 * 106 * 103 Kg
Mass of PbS required = 200 * 106 * 103 Kg * 239.3 g/mol / 64 g/mol
= 200 * 239.3 / 64 million tonnes of PbS
Answer is d)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.