Heather is measuring the enthalpy change associated with reaction of magnesium w
ID: 542325 • Letter: H
Question
Heather is measuring the enthalpy change associated with reaction of magnesium with hydrochloric acid. She records the following in her laboratory notebook: aqueous mass Mg (g) volume (mL) 1.00 M HCI 120.44 initial T of solution (oC) 19.7 final T of solution (C) 29.28 0.053 Assuming the density 1.00 M HCI is identical to that of pure water (1.00 g/mL) and that the specific heat capacity of the solution is identical to that of liquid water (4.184 J/g-K), what is the enthalpy change associated with the reaction, in units of J? Report your response to two digits after the decimal. Note: Do not use units (i.e.) in your answer and don't forget to use a negative sign (-) before type your answer in number.with no-space in between (i.e.-3125.20)Explanation / Answer
Mg + 2HCl = H2 + MgCl2
mol of Mg = mass/MW = 0.053/24.3 = 0.00218 mol of Mg
mol of HCl = MV = 1*120.44 = 120.44 mmol = 0.12044 mol of HCl
clearly, HCl is in excess
Qsolution = m*C*(Tf-Ti)
Qsoln = 120.44*4.184*(29.28-19.7)
Qsoln = 4827.56 J
this is lost by reaction so
Qrxn = -Qsoln = -4827.56 J
HRxn = QRxn /moles = (-4827.56)/0.00218
HRxn = -2214477.06 J/mol
HRxn = -2214.48 kJ/mol
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.