Heather is measuring the enthalpy change associated with reaction of magnesium w
ID: 544382 • Letter: H
Question
Heather is measuring the enthalpy change associated with reaction of magnesium with aqueous hydrochloric acid. She records the following in her laboratory notebook:
Assuming the density 1.00 M HCl is identical to that of pure water (1.00 g/mL) and that the specific heat capacity of the solution is identical to that of liquid water (4.184 J/g-K), what is the enthalpy change associated with the reaction, in units of J? Report your response to two digits after the decimal.
mass Mg (g) 0.083 volume (mL) 1.00 M HCl 100.24 initial T of solution (oC) 19.92 final T of solution (oC) 29.29Explanation / Answer
volume of HCl = volume of water = 100.24 mL
mass = density x volume
mass = 1 x 100.24
mass of water = 100.24 g
dT = 29.29 - 19.92 = 9.37 oC
Q = m Cp dT
Q = 100.24 x 4.184 x 9.37
Q = 3930 J
moles of Mg = 0.082 / 24
= 3.42 x 10^-3
enthalpy change = - Q / n
= -3930 / 3.42 x 10^-3
= - 1.15 x 10^6 J / mol
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.