Consider the reaction Mg(s)+Fe2+(aq)Mg2+(aq)+Fe(s) at 79 C , where [Fe2+]= 3.00
ID: 543868 • Letter: C
Question
Consider the reaction
Mg(s)+Fe2+(aq)Mg2+(aq)+Fe(s)
at 79 C , where [Fe2+]= 3.00 M and [Mg2+]= 0.210 M .
Part A
What is the value for the reaction quotient, Q, for the cell?
Express your answer numerically.
Hints
SubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 5 attempts remaining
Part B
What is the value for the temperature, T, in kelvins?
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
Hints
SubmitMy AnswersGive Up
Part C
What is the value for n?
Express your answer as an integer and include the appropriate units (i.e. enter mol for moles).
Hints
SubmitMy AnswersGive Up
Part D
Calculate the standard cell potential for
Mg(s)+Fe2+(aq)Mg2+(aq)+Fe(s)
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
Hints
Q =Explanation / Answer
A)
Q = [Mg2+]/[Fe2+]
= 0.210/3.00
= 0.070
Answer: 0.070
B)
T = 79 oC
= (79+273) K
= 352 K
C)
n = 2
Since there are 2 electrons being transferred
D)
Lets find Eo 1st
from data table:
Eo(Mg2+/Mg(s)) = -2.372 V
Eo(Fe2+/Fe(s)) = -0.44 V
As per given reaction/cell notation,
cathode is (Fe2+/Fe(s))
anode is (Mg2+/Mg(s))
Eocell = Eocathode - Eoanode
= (-0.44) - (-2.372)
= 1.932 V
Answer: 1.93 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.