Consider the reaction Mg(s)+Fe2+(aq)Mg2+(aq)+Fe(s) at 89 C , where [Fe2+]= 2.90
ID: 1019435 • Letter: C
Question
Consider the reaction Mg(s)+Fe2+(aq)Mg2+(aq)+Fe(s) at 89 C , where [Fe2+]= 2.90 M and [Mg2+]= 0.210 M . Part A What is the value for the reaction quotient, Q, for the cell? Express your answer numerically. Q =
Part B What is the value for the temperature, T, in kelvins? Express your answer to three significant figures and include the appropriate units. T =
Part C What is the value for n? Express your answer as an integer and include the appropriate units (i.e. enter mol for moles). n =
Part D Calculate the standard cell potential for Mg(s)+Fe2+(aq)Mg2+(aq)+Fe(s) Express your answer to three significant figures and include the appropriate units. E =
Explanation / Answer
Mg(s)+Fe2+(aq)Mg2+(aq)+Fe(s)
Q = [Mg+2]/[Fe+2]
= 0.21/2.9 = 0.0724
part-B
T = 89C0 = 89+273 = 362K
part-C
Mg-(s)---------------> Mg+2 (aq) + 2e-
Fe+2(aq) + 2e- -------> Fe(s0
--------------------------------------------------
Mg(s)+Fe2+(aq)Mg2+(aq)+Fe(s)
n = 2
part-C
Mg-(s)---------------> Mg+2 (aq) + 2e- E0 = 2.38V
Fe+2(aq) + 2e- -------> Fe(s) E0 = -0.41
--------------------------------------------------
Mg(s)+Fe2+(aq)Mg2+(aq)+Fe(s) E0Cell = 1.97V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.