Consider the reaction Mg(s)+Fe2+(aq)Mg2+(aq)+Fe(s) at 89 C , where [Fe2+]= 3.40
ID: 968230 • Letter: C
Question
Consider the reaction
Mg(s)+Fe2+(aq)Mg2+(aq)+Fe(s)
at 89 C , where [Fe2+]= 3.40 M and [Mg2+]= 0.310 M .
Part A
What is the value for the reaction quotient, Q, for the cell?
Express your answer numerically.
SubmitHintsMy AnswersGive UpReview Part
Correct
Significant Figures Feedback: Your answer .0911 was either rounded differently or used a different number of significant figures than required for this part. If you need this result for any later calculation in this item, keep all the digits and round as the final step before submitting your answer.
Part B
What is the value for the temperature, T, in kelvins?
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
SubmitHintsMy AnswersGive UpReview Part
Part C
What is the value for n?
Express your answer as an integer and include the appropriate units (i.e. enter mol for moles).
SubmitHintsMy AnswersGive UpReview Part
Part D
Calculate the standard cell potential for
Mg(s)+Fe2+(aq)Mg2+(aq)+Fe(s)
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
Q = 9.12×102Explanation / Answer
Part A :
Q = [Mg2+] / [Fe2+] = 0.310 / 3.40 = 9.12 x 10 -2
Part B: T = 273 + 89 = 362 K
Part C: n = 2 mol of electrons are transferred
Part D : E0Mg2+/Mg = -2.372 V; E0Fe2+/Fe = - 0.447 V
Therfore, E0cell = -0.447 - ( - 2.372) = 1.925 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.