8. For the reaction 4 K + 2 S 2 K2S, how many atoms of sulfur will react with 52
ID: 547490 • Letter: 8
Question
8. For the reaction 4 K + 2 S 2 K2S, how many atoms of sulfur will react with 52 atoms of K? 9. For the reaction 4 Na +2S 2 NaS, how many moles of sulfur will react with 158 moles of Na? 10. For the reaction Ca + S Cas, how many moles of sulfur will react with 41 moles of Ca? 11. Forthe equation 2 HCl + Zn H2 + ZnCl2 suppose you had 2.00 mol of HCl and 1.00 mol Zn. a. What mass, in grams, would you have of HCl? b. What mass, in grams, would you have of Zn? c. How many moles of H2 would be produced? d. How many grams of H2 would be produced?Explanation / Answer
8)
4 K + 2 S -----> 2 K2S
4 moles of K reacts with 2 moles of K
4 * 6.023 * 10^23 atoms of K reacts with 2 * 6.023 * 10^23 atoms of S
52 atoms of K reacts with 2/4*52 atoms of S
= 26 atoms of S
9)
4 Na + 2S -----> 2 Na2S
4 moles of Na reacts with 2 moles of S
158 moles of Na reacts with 2/4 * 158 moles of Na
= 79 moles of Na
10)
Ca + S -----> CaS
1 mole of Ca reacts with 1 mole of S
41 moles of Ca reacts with 41 moles of S
11)
2 Hcl + Zn ----> H2 + ZnCl2
mass of HCl = 2mol * 36.5 g/mol = 71 g
mass of Zn = 1 mol * 65.38 g/mol = 65.38 g
2 moles of HCl produces 1 mole of H2
amount H2 produced = 1 mole
mass of H2 = 1 mole * 2 g/mol = 2 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.