Calculate the Molarity (M, moles solute / Liter of solution) of a solution that
ID: 554426 • Letter: C
Question
Calculate the Molarity (M, moles solute / Liter of solution) of a solution that is made by dissolving 3.456 µmoles of Cobalt(II) hydrogen sulfate in enough water to form a 432.1 cL solution.
Determine the Molarity (M, moles solute / Liter of solution) of a solution formed when 2.134E-3 kg Aluminum chloride is dissolved in water such that the final volume of the solution is 0.4356 kL.
Determine the Molarity (M, moles solute / Liter of solution) of a solution formed when 1.734E6 µg Barium hydroxide is dissolved in water such that the final volume of the solution is 39.56 cL.
Explanation / Answer
1)
moles of solute = 3.456 µmoles = 3.456 x 10^-6 mol
volume = 432.1 cL = 4.321 L
Molarity = moles / volume
= 3.456 x 10^-6 / 4.321
Molarity = 7.998 x 10^-7 M
2)
mass of AlCl3 = 2.134 x 10^-3 kg
moles of AlCl3 = 2.134 / 133.34 = 0.0160
volume = 0.4356 kL = 435.6 L
Molarity = 0.01600 / 435.6
Molarity = 3.674 x 10^-5 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.