Calculate the Molarity given kA and pH??? PLEASE HELP? You are instructed to cre
ID: 852935 • Letter: C
Question
Calculate the Molarity given kA and pH??? PLEASE HELP?
You are instructed to create 200. mL of a 0.30 M phosphate buffer with a pH of 6.5. You have phosphoric acid and the sodium salts NaH2PO4, Na2HPO4, and Na3PO4 available. (Enter all numerical answers to three significant figures.)
I know the acid component of the buffer is NaH2PO4 and the base component is Na2HPO4
THANK YOU!!!
- H3PO4(s) + H2O(l) H3O+(aq) + H2PO4?(aq)
- Ka1 = 6.9???10?3
- H2PO4?(aq) + H2O(l) H3O+(aq) + HPO42?(aq)
- Ka2 = 6.2???10?8
- HPO42?(aq) + H2O(l) H3O+(aq) + PO43?(aq)
- Ka3 = 4.8???10?13
Explanation / Answer
buffer is NaH2PO4 and the base component is Na2HPO4
We have to consider Ka2,
pH = pKa2 + log(no.of moles of salt)/(no.of moles of acid)
6.25 = 8 - log6.2 + log(no.of moles of salt)/(no.of moles of acid)
log(no.of moles of salt)/(no.of moles of acid) = ?0.957
(no.of moles of salt) / (no.of moles of acid) = 0.11
The ratio of no.of moles of salt and acid are obtained.
Now, C = n/V
Csalt = (0.11 / 200) x1000 = 0.55 M
Cacid = (1/200) x1000 = 5.0 M
the molarity needed for the acid component of the buffer = 5.0 M
the molarity needed for the salt component of the buffer = 0.55 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.