Consider the following date gathered in a \"Molar Mass of a Gas\" experiment. *
ID: 558047 • Letter: C
Question
Consider the following date gathered in a "Molar Mass of a Gas" experiment.
* Mass of the empty reaction test tube: _____27.54_____ g
* Mass of the test tube and MnO2 used in the reaction: ____28.04___ g
* Mass of the test tube, KClO3 (MM = 122.55 g/mol) and MnO2 used in the reaction: ____29.31___ g
* Mass of the test tube and its contents after the reaction: ____28.83_____ g
* Volume of the bubble of oxygen generated in the experiment: ___356___ mL
* Atmospheric pressure in the lab: ______ (7.46x10^2) ______ mm Hg
* Vapor pressure at reaction temperature: _____18.6_____ mm Hg
Calculate the pressure of dry oxygen in atm
Explanation / Answer
Atmospheric Pressure in the Lab = Sum of Vapor pressure + Pressure of dry O2 gas
746 = 18.6 + Pressure of dry O2 gas
Pressure of dry O2 gas = 727.4 mm Hg
1 mm Hg = 0.00131579 atm
Pressure in atm = 727.4 mm Hg * 0.00131579 atm/1 mm Hg = 0.9571 atm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.