An archer lines up an arrow on the horizontal exactly dead center on a target as
ID: 584294 • Letter: A
Question
An archer lines up an arrow on the horizontal exactly dead center on a target as down in Figure P4.70. She releases the arrow and it strikes the target a distance h = 7.5 cm below the center. If the target is 11 m from the archer how long was the arrow in the air before striking the target. Submit Answer Tries 0/5 What was the initial velocity of the arrow as it left the bow? Report your answers in meters per second, feet per second and miles per hour. Neglect air resistance. In meters per second Submit Answer Tries 0/5 In feet per second Submit Answer Tries 0/5 In miles per hour Submit Answer Tries 0/5Explanation / Answer
ANS (a)
An object takes time = 2h/g seconds to fall a distance = h
time = (2)(0.075)/9.81 = 0.123 s
ANS (b)
speed of arrow (assumed constant) = 7.5/0.123 =61 m/s
200.131234 feet/sec
136.453114 miles/hour
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.