An archer is shooting an arrow at a stationary target 20 m away. Assume that the
ID: 2217393 • Letter: A
Question
An archer is shooting an arrow at a stationary target 20 m away. Assume that the mass of the arrow is about 50 g and that the bow can be treated as an elastic spring with spring constant k = 600 N/m. The archer stretches the bowstring over distance of approximately 50 cm. He aims directly at the target and as a result the arrow is released strictly horizontally. What is the vertical amount ?y by which the arrow will undershoot the target due to the action of gravity? This shows you that one must aim the arrow slightly at an angle, instead of launching it horizontally. Ignore the presence of air resistance. Can you please provide me the solution with the formulas?Explanation / Answer
initial velocity of arrow (v) 0.5 x 300 x 0.5^2 = 0.5 x 0.05 x v^2 v = 54.77 m/s time to reach target = 20 / 54.77 = 0.365 s undershoot of the arrow = 0.5 x 9.8 x 0.365^2 = 0.65 m = 65 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.