Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 4.00*10^2 mL solution is 0.25 M in ethylamine (CH3CH2)NH2 and 0.40 M in ethyl

ID: 590422 • Letter: A

Question

A 4.00*10^2 mL solution is 0.25 M in ethylamine (CH3CH2)NH2 and 0.40 M in ethyl ammonium chlorate (CH3CH)NH3ClO3 a) what is the pH of solution b) what is the pH of the solution after adding 125mL of 0.64 M of HBr? c) what is the pH of the solution after adding 0.050 mol of KOH to the original 400mL solution? A 4.00*10^2 mL solution is 0.25 M in ethylamine (CH3CH2)NH2 and 0.40 M in ethyl ammonium chlorate (CH3CH)NH3ClO3 a) what is the pH of solution b) what is the pH of the solution after adding 125mL of 0.64 M of HBr? c) what is the pH of the solution after adding 0.050 mol of KOH to the original 400mL solution? a) what is the pH of solution b) what is the pH of the solution after adding 125mL of 0.64 M of HBr? c) what is the pH of the solution after adding 0.050 mol of KOH to the original 400mL solution?

Explanation / Answer

a) Henderson equation is

pOH = pKb + log([BH+]/[B])

= pKb + log ( [ CH3CH2NH3+]/[CH3CH2NH2] )

= 3.2 + log ( 0.40/0.25 )

= 3.2 + 0.20

= 3.4

pH = 14 - pOH

= 14 - 3.4

= 10.6

b) HBr react with CH3CH2NH2

CH3CH2NH2 + HBr -------> CH3CH2NH3+

This reaction is 1:1 reaction

no of mole of HBr added =( 0.64mol/1000ml)*125ml = 0.08mol

initial mole of CH3CH2NH2 = (0.25mol/1000ml)*400ml = 0.1mol

remaining mole of CH3CH2NH2 = 0.1-0.08 = 0.02

initial mole of CH3CH2NH3+ = (0.40/1000ml)*400ml =0.16

mole of CH3CH2NH3+ after addition = 0.16 + 0.08 = 0.24

final voleume = 525ml

[CH3CH2NH2] =( 0.02mol/525ml)*1000ml =0.0381M

[CH3CH2NH3+] = (0.24mol/525ml)*1000ml = 0.4571M

pOH = pKa + log( 0.4571/0.0381)

= 3.2 + 1.08

= 4.28

pH = 14- 4.28

= 9.72

c) KOH react with conjucate acid CH3CH2NH3+

CH3CH2NH3+ + OH- -------> CH3CH2NH2 + H2O

Mole of NaoH added = 0.05

after addition

mole of CH3CH2NH3+= 0.16 -0.05 = 0.11

mole of CH3CH2NH2 = 0.10 + 0.05 = 0.15

[ CH3CH2NH2] = (0.15mol/400ml) *1000 ml = 0.375M

[ CH3CH2NH3+] = (0.11mol/400ml)*1000ml = 0.275M

pOH = 3.2 + log(0.275/0.375)

= 3.2 - 0.13

= 3.07

pH = 14 - 3.07

= 10.93

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote