Exp. Electrochemistry Advanced Study Questions Name A solution of 500.0 mL of 0.
ID: 590714 • Letter: E
Question
Explanation / Answer
1) Ideal gas equation is
PV = nRT
n= PV/RT
= 0.9748atm × 0.098L /0.082057(L atm/mol K)×295.15K
= 0.003944
so, 0.003944 mole of H2 is produced
2) 2H+ (aq) + 2e ------> H2(g)
stoichiometrically, 1mole of H2 is formed by 2mole of H+ ion
0.003944mole of H2 is actually produced
So, 0.007888mole of H+ is reduced
3) Initial mole of H+ = (0.500mol/1000ml)×500ml = 0.250mol
No of mole of H+ reduced = 0.007888
remaining mole of H+ = 0.250 - 0.007888 = 0.24211mol
Final concentration = (0.24211mol/500ml)×1000ml = 0.4842M
4) 2mole electron is required to produce 1mole of gas
No of mole of H2 produced = 0.003944mol
No of mole of electron consumed = 2× 0.003944 = 0.007888 mol
Coloumbs of 0.007888 mole of electron = (96485Colombs/1mol)×0.007888Colomb= 761.07Coloumbs
0.50A = 0.50Coloumbs per seconds
Time consumed = (1seconds/0.50Coloumbs)×761.07Coloumbs = 1522.1seconds = 25.37minutes
So, the answer is 25.37minutes
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.