Assume the radius of a neutron to be approximately 1.0 times 10-13 cm, and calcu
ID: 612121 • Letter: A
Question
Assume the radius of a neutron to be approximately 1.0 times 10-13 cm, and calculate the density of a neutron. [Hint: For a sphere V = (4/3)pi r3.] Express your answer using two significant figures. Assuming that a neutron star has the same density as a neutron, calculate the mass (in kg) of a small piece of a neutron star the size of a spherical pebble with a radius of 0.16mm. Express your answer using two significant figures. Try Again; 5 attempts remaining The correct answer does not depend on the variable: x10.Explanation / Answer
mass of neutron=1.6749286*10-27 kg;....volume of neutron=(4/3)*3.14*(1*10-15)^3 m3=4.18*(10)^-45 m3;.............Density of neutron =mass/volume=3.99*(10)^17 kg/m3=3.99*(10)^14 gm/cc......Volume of the neutron star=(4/3)*3.14*(0.16*10^-3)^3=1.715 *10^-11 m3..So mass of neutron star=6845756.59 kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.